Караулар: 0 Автор: Сайт редакторы Басу вакыты: 2025-12-03 Чыгыш: Сайт
Гальванизацияләнгән корыч төзелештә, җитештерүдә, авыл хуҗалыгында, коррозиягә каршы торуы аркасында көндәлек кулланыла. Күпчелек сатып алучылар ачык проектлар, түбә, каравыл, HVAC системалары, металл конструкцияләр өчен гальванизацияләнгән корычны сайлыйлар. Ләкин бер уртак сорау һәрвакыт пәйда була: гальванизацияләнгән корыч дат була аламы?
Гальванизацияләнгән корыч коррозиягә каршы тору өчен эшләнгән булса да, ул кайбер шартларда датка бөтенләй иммунитетлы түгел. Гальванизацияләнгән корычның үзен ничек саклавын һәм датка китерергә мөмкин ситуацияләрне аңлау сезгә яхшырак карарлар кабул итәргә һәм проектларыгызның гомерен озайтырга ярдәм итә. Бу мәкалә ни өчен гальванизацияләнгән корычның дат була алуын, аның датсыз күпме торуы, дат китереп чыгаручы факторлар һәм иң яхшы саклау практикасы турында ачык аңлатма бирә. Ул шулай ук реаль дөнья куллану очракларын һәм практик хезмәт күрсәтү киңәшләрен берләштерә, бу кулланма инженерлар, подрядчылар һәм соңгы кулланучылар өчен яраклы итә.
Гальванизацияләнгән корыч асылда цинк катламы белән капланган углерод корыч. Incинк каплавы дым, химик матдәләр һәм кислород корыч өслегенә турыдан-туры кагылмасын өчен саклаучы киртә булып тора. Бу каплау оксидлашуны тоткарлый һәм металлның хезмәт итү вакытын сизелерлек озайта.
Иң еш очрый торган төрләр:
Гальванизацияләнгән корыч
Электро-гальванизацияләнгән корыч
Гальванналь корыч
Алар арасында кайнар гальванизацияләнгән корыч иң калын каплау һәм иң яхшы коррозиягә каршы тору тәкъдим итә, аны түбә ябыклары, гальванизацияләнгән корыч кәтүк, структур яктырткычлар, коймалар, металл түбә системалары өчен популяр итә.
Becauseинк катламы төп корычны саклау өчен үзен корбан иткәнгә, гальванизацияләнгән корыч хәтта каты шартларда да чиста, озак дәвамлы өслекне саклый.
Гальванизацияләнгән корычның датка каршы эшләве нигездә түбәндәге механизмнар ярдәмендә ирешелә:
Incинк корыч белән әйләнә-тирә арасында физик калкан формалаштыра. Су һәм һава корычка турыдан-туры барып җитә алмый, гадәти кызыл датны булдырмый.
Әгәр дә өслек сызылган булса, башта цинк каплавы бозыла.
Бу корбан реакциясе ачыкланган корычны тиз арада датларга комачаулый.
Вакыт узу белән цинк кислород, углерод газы һәм дым белән реакциядә цинк карбонат формалаштыра - коррозияне тагын да акрынайтучы тотрыклы фильм.
Шуңа күрә гальванизацияләнгән корыч өслеге әкренләп балкып тору урынына мат яки төссезләнә.
Бу өч саклагыч механизм ярдәмендә, гальванизацияләнгән корыч озак вакытлы эш тәкъдим итә, аеруча ачык һәм сәнәгать шартларында.
Әйе. Гальванизацияләнгән корыч дат булырга мөмкин , ләкин саклагыч цинк каплавы бозылган, артык йөкләнгән яки каты химик мохит тәэсирендә булган шартларда гына.
Ул капланмаган корыч кебек тиз датланмый, ләкин ул тулысынча датка каршы түгел. Дас артындагы уртак сәбәпләрне аңлау сезгә иртә коррозиядән сакларга булыша ала.
Әгәр дә гальванизацияләнгән катлам тирән сызылган булса, корыч зәгыйфьләнә. Кечкенә тырмалар гадәттә тиз датка китермиләр, чөнки цинк әле дә корбаннан саклый, ләкин зур зыян күргән урыннар тиз дат булырга мөмкин.
Гальванизацияләнгән корыч гадәттә кипкән дымга эләккәндә иң яхшы эшли.
Ләкин, даими суга чуму, мәсәлән, бассейннарда, суүткәргечләрдә яки җилләтелмәгән мохиттә коррозия сизелерлек тизләнә.
Кислота яңгыры, күкерт дәрәҗәсе яки химик төтен булган сәнәгать өлкәләре цинк катламына һөҗүм итә ала.
Кислоталар цинк белән тиз реакцияләнә, саклагыч пальто киеп, астындагы корычны фаш итә.
Тоз бик коррозив. Диңгез һавасындагы хлоридлар цинк капламасын әкренләп җимерергә мөмкин, бигрәк тә корыч яр буйларына куелган яки судноларда, портларда һәм диңгез корылмаларында кулланылса.
Сүрелүчәнлеккә дучар булган структуралар, мәсәлән, саклагычлар, хәрәкәтләнүче компонентлар яки еш кагылган өслекләр - вакыт узу белән каплауларын югалтырга мөмкин.
Бу шартларны ачыклап, кулланучылар профилактик чаралар күрә ала һәм заявкаларында гальванизацияләнгән корычның ныклыгын киңәйтә ала.
Әйләнә-тирә мохиткә карап, гальванизацияләнгән корыч дистә еллар дәвамында датсыз кала ала.
Авылның ачык мохите: 50-70 яшь
Шәһәр яны шартлары: 40–60 ел
Яр буе шартлары: 10-25 ел
Индустриаль кислоталы мохит: 5-15 ел
Бу саннар каплау калынлыгына карап үзгәрәләр. Калын кайнар гальванизацияләнгән катлам нечкә электро-гальванизацияләнгән каплауга караганда кискен озаграк дәвам итә ала.
Типик төзелеш һәм түбә кушымталарында гальванизацияләнгән корыч кәтүк һәм гальванизацияләнгән корыч плиталар минималь хезмәт белән 20-30 елдан артык дәвам итә.
Гадәттә, кечкенә җир өстендәге дат таплары шунда ук куркыныч түгел.
Гальванизацияләнгән корыч гадәттә әкренләп коррозияләнгәнгә, дат еш өстән башлана һәм әкренләп тарала. Ләкин озак вакыт датны санга сукмау структур зәгыйфьлеккә китерергә мөмкин, аеруча дым төп катламнарга үтеп керсә.
Әгәр дәт көтмәгәндә күренсә, ул еш күрсәтә:
каплау уңышсызлыгы
зыян
дөрес урнаштыру
туры килмәгән химик экспозиция
Иртә тикшерү һәм ремонт - озак вакытлы зыянны булдырмас өчен иң яхшы ысул.
6-12 ай саен өслекне төссезләндерү, ак дат, тырнау яки дым туплау өчен тикшерегез.
Түбәләр, чокырлар, металл конструкцияләр өчен дренажны дөрес тәэмин итү. Гальванизацияләнгән корычны дымландырган теләсә нинди шартны бетерегез.
Гальванизацияләнгән корычны туры праймер белән буяу аның гомерен агрессив шартларда озайта.
Эпокси яки полиуретан каплаулары яхшы эшли.
Корыч диңгез яки химик шартларда кулланылырга тиеш икән, яңартырга уйлагыз:
алюминий-цинк белән капланган (Galvalume)
датсыз корыч
яисә калынрак саклагыч каплау
Салкын гальванизация спрейсы яки цинкка бай буяу тырмалар яки кисүләр барлыкка килгәндә саклауны торгызырга мөмкин.
Дат басмаган корыч хром эчтәлеге аркасында табигый рәвештә датка чыдам.
Ул диңгез һәм химик мохиттә гальванизацияләнгән корычтан өстен, ләкин кыйбатрак.
Galvalume (Al-Zn капланган) коррозиягә каршы торуны һәм җылылыкны чагылдыруны яхшырак тәкъдим итә.
Бу еш дымлы яки яр буйларында түбә яисә ачык корылмалар өчен өстенлекле.
Буялган корыч төс һәм эстетик кыйммәт өсти, ләкин коррозиядән саклау өчен төп цинк каплавына таяна.
Гальванизацияләнгән корыч өчен идеаль:
түбә ябыклары һәм стеналар
ясау өчен гальванизацияләнгән корыч кәтүк
HVAC үткәрү
фехтовкалау һәм капкалар
машина рамнары һәм шасси
авыл хуҗалыгы теплицалары
электр баганалары
скафолдинг һәм структур нурлар
Ул көчле датка каршы торуны һәм искиткеч чыгым җитештерүчәнлеген тәэмин иткәнгә, ул төзелештә һәм җитештерүдә иң еш кулланыла торган материалларның берсе булып кала.
Зәңгәр буяу яки коңгырт таплар
Ак дат (цинк оксиды порошогы)
Ябык яисә кабыгы
Су басу урыннары караңгы
Каты текстура
Бу башлангыч кисәтүләрне күрү тирән коррозияне һәм структур зәгыйфьлекне булдырмаска ярдәм итә.
Alwaysәрвакытта да түгел, аеруча дат кечкенә булса.
Кечкенә дат таплары бөтен структура шунда ук бетәчәк дигән сүз түгел. Ләкин, локальләштерелгән датны мөмкин кадәр тизрәк чишәргә кирәк, аеруча йөкле яки ачык корылмаларда.
Йомшак югыч һәм нейлон щеткасы белән чиста.
Корыч кисточкалардан сакланыгыз, алар өслекне тырный ала.
Sirинк белән капланган металл өчен яраклы сиркә эремәсе яки кислотасыз дат чистарткыч кулланыгыз.
Механик чистарту, аннары цинкка бай ремонт каплавы кирәк булырга мөмкин.
Әгәр дә коррозия киң таралган булса, алыштыру кыйммәтрәк булырга мөмкин.
Гальванизацияләнгән корыч дат булырга мөмкин, ләкин гадәттә кырыс яки начар сакланган шартларда. Дөрес каплау калынлыгы, дөрес урнаштыру, регуляр тикшерүләр ярдәмендә гальванизацияләнгән корыч дистәләгән еллар ышанычлы эш тәкъдим итә ала. Төзелеш, җитештерү, инфраструктура кушымталары өчен коррозиягә чыдам материалларның берсе булып кала.
Qualityгары сыйфатлы гальванизацияләнгән корыч кәтүк, гальванизацияләнгән корыч, түбә яисә башка металл төзелеш материалларын эзләүчеләр өчен ышанычлы җитештерүче сайлау мөһим. Безнең компания сертификатланган, премиум-класслы гальванизацияләнгән корыч һәм катгый сыйфат контроле, тотрыклы каплау калынлыгы һәм махсуслаштырылган спецификацияләр белән капланган корыч эремәләрнең тулы спектрын тәкъдим итә. Промышленность проектлары, түбә системалары яки структур кушымталар өченме, без озак хезмәт итү вакытын һәм эзлекле эшне тәэмин итүче ныклы продуктлар китерәбез.
1. Су астында гальванизацияләнгән корыч дат бармы?
Әйе. Озак вакыт чуму цинк коррозиясен тизләтә, аеруча суда минераллар яки тоз булса.
2. Датны булдырмас өчен, гальванизацияләнгән корычны буяп буламы?
Әйе. Surfaceир өстен дөрес әзерләгәннән соң, буяу датка каршы торуны сизелерлек көчәйтә.
3. Ни өчен ак дат яңа гальванизацияләнгән корычта барлыкка килә?
Ак дат - цинк оксиды, цинк саклагыч патинаны формалаштырганчы, дым тәэсиреннән килеп чыккан.
4. Гальванизацияләнгән корыч яр буйлары өчен яраклымы?
Эшли, ләкин гомер озынлыгы кыскарак. Галвальум яки дат басмаган корыч океан янында яхшырак эшли.
5. Гальванизацияләнгән корычтагы тырмаларны ничек төзәтә алам?
Саклауны торгызу өчен салкын гальванизация кушылмасы яки цинкка бай буяу кулланыгыз.